Jdi na obsah Jdi na menu
 


border terier

7. 7. 2007
Historie
Chovatelé se dlouho bránili tomu, aby byl border teriér uznán jako plemeno, protože se obávali, že pak jeho původní pracovní určení ustoupí čistě vnějším znakům a ztratí svoji důležitost. Proto byl teriér zaregistrován anglickým chovatelským Kennel klubem až v roce 1920, přestože byl chován již mnohem dříve. Border teriér pocházel původně z hraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií, kde byl používám k lovu na lišky a jinou škodnou. Chovatelé dbali hlavně na charakter těchto psů. Border teriéři byli mimořádně snášenliví k jiným psům, ale měli i dostatek odvahy, aby obstáli při lovu.

Celkový vzhled
Standard plemene klade důraz hlavně na pracovní vlastnosti border teriéra. I jeho vzhled je proto s tímto účelem sladěn. Všechny vady a nedostatky exteriéru se posuzují v souladu s tím, nakolik ovlivňují pracovní využití border teriéra. Tento psík pochází z jednoho z nejodlehlejších míst, kde musel na kamenité půdě stačit jezdcům na koních a ostatním loveckým psům. Je tím dána určitá délka jeho končetin, jeho výšku však standard neudává. Mezi teriéry je jedinečná jeho hlava, která se podobá vydří. Je široká mezi ušima, bez stopu, s krátkou silnou tlamou. Musí mít silnou kostru, ale zároveň nesmí působit těžkopádně. Border teriér má silnou kůži a hustou, drsnou srst. Jeho ocas se nekupíruje. Tito teriéři existují ve zbarvení pšeničném, grizzle, červeném, červeném grizzle a modrém s pálením. Border teriéři jsou výjimeční také tím, že nemají sklon k žádným dědičným onemocněním, veterináře je zpravidla nutno navštívit jen za účelem očkování.

Charakter
Border teriér není agresivní a ani jeho chování nevyvolává u ostatních psů agresivitu. Pokud ho přesto nějaký pes napadne, je třeba ho brát jako protivníka vážně, protože je to psík s duší bojovníka. Dobře socializovaný border teriér však nikdy nenapadne člověka, proto je i nevhodný na hlídání. Miluje děti a je k nim neuvěřitelně trpělivý. V domě se chová klidně, má velmi příjemnou povahu a každého příchozího uvítá radostným štěkotem. Lze ho velmi snadno vychovávat a cvičit, musíme však mít na paměti, že border teriér si vždy nechává určitou míru nezávislosti, proto ne vždy poslechne okamžitě. Border teriér je malý pes s takovými nároky na sebe samotného, že by jim velký pes nestačil vyhovět. Je to velmi pracovitý, inteligentní a vytrvalý pes. Milovníci tohoto plemene oceňují jejich výjimečný charakter. Kdo se jednou rozhodne pro border teriéra, už u tohoto plemene zůstane.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář