Jdi na obsah Jdi na menu
 


čivava

7. 7. 2007
Historie
Původ nejmenšího plemene psů je opředen legendami. Vlastí čivav je oblast Chi-hua-hua, dnešní Mexiko, podle které jsou čivavy také pojmenovány. Pravděpodobně jsou to potomci svatých psů Toltéků, Mayů a Aztéků a byli chováni převážně k náboženským účelům. Mnoho božstev těchto indiánských kmenů mělo zvířecí podoby, často právě psí. Podle tehdejších představ o posmrtném životě se zemřelý postupně dostával do stále hlubších prostorů podsvětí, až se po čtyřech letech ocitl v devátém prostoru na břehu vodní plochy. Převoz přes řeku obstarávali psi a ten, který v zemřelém poznal svého bývalého pána, ho pak provázel na další cestě podsvětím. Proto bylo u těchto indiánských kmenů zvykem pohřbívat psa společně s jeho pánem.
Archeologické nálezy pozůstatků čivav spadají do doby 1300 až 500 let př. n. l. Nalezeny byly i četné sošky malých psů, které se čivavám nápadně podobají.
Podle jedné teorie se malí psi dostali do Nového světa s loděmi Vikingů, pravděpodobněji jsou to však potomci psů portugalských námořníků.
Čivava byla poprvé vystavena v září 1923 ve Filadelfii. K nám byla první krátkosrstá čivava dovezena v roce 1971, o pět let později pak i čivava dlouhosrstá.

Celkový vzhled
Čivava je pejsek velmi malý, ne však na úkor zdraví a harmonického vzhledu. Hlava čivavy je poměrně velká, jablíčkovitého tvaru. Nos je krátký, oči výrazné a stavba těla pevná. Hřbet je rovný, končetiny jsou střední délky. Čivava má energický pohyb, ocásek je vztyčený a nesený obloukem nad hřbetem. Chována je ve dvou varietách - krátkosrstá a dlouhosrstá. Jsou povoleny všechny barvy srsti. Normální váha dospělé čivavy se pohybuje mezi 1,5 a 2 kg, výjimečně může vážit i 0,5 kg. Znakem tohoto plemene je fontanela - lebeční kost není na temeni srostlá. Dnes již však není fontanela žádoucí a měla by být co nejmenší.

Charakter
Čivava je temperamentní, ostražitý, velmi přítulný a odvážný pejsek. Není žádným rozmazleným trpaslíkem, je to velká psí osobnost, i když poněkud menšího formátu. Nejoblíbenější činností čivavy je mazlení s páníčkem, na kterého je silně citově vázána. Je věrná a svého člověčího kamaráda si žárlivě střeží. Čivava je ideálním průvodcem lidí, kteří jsou odkázání na malý životní prostor a mají dostatek času, lásky a pochopení pro maličkého psího přítele.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ZTRATILA SE ČIVAVA

(Peťa, 24. 5. 2008 23:18)

www.novofundlandacci.estranky.cz

PROSÍME O POMOC. DNES SE NÁM V BRNĚ - ŽEBĚTÍNĚ ZTRATILA BÍLOHNĚDÁ FENKA ČIVAVY. SLYŠÍ NA JMÉNO "BEBINO". NÁLEZCI DÁME VYSOKOU FINANČNÍ ODMĚNU. KDYBYSTE O NÍ VĚDĚLI, ŽE BY JÍ TŘEBA NĚKDO MĚL DOMA, DEJTE PROSÍM VĚDĚT NA TEL: 605 149 434. MOC DĚKUJI, VÍCE NA VÝŠE UVEDENÝCH STRÁNKÁCH.