Jdi na obsah Jdi na menu
 


kolie

7. 7. 2007
Historie
Kolie pochází ze severu Anglie a Skotska. Hlavní úlohou těchto psů bylo pasení a zahánění stád na neschůdných pozemcích. Bez její pomoci by bylo téměř nemožné hospodářsky využít skotskou vysočinu. Kolie musela být inteligentní, ovladatelná a záleželo na její výkonnosti. Nesměla být rvavá ani honit zvěř. Hlídala i slepice, husy a veškeré zvířectvo usedlosti před zloději.

O původu názvu plemene (Collie) neexistuje žádná spolehlivá informace. Není jasné, zda název pochází od plemene ovcí Colley, nebo zda souvisí s bílým límcem kolií (coll = kruhový obojek). Keltské slovo "col" znamená tmavý, což může mít souvislost s tím, že původní psi tohoto plemene byli černobílí.

V roce 1871 byly původní kolie poprvé vystavovány. Jejich chov se rozšířil i ve Spojených státech, kde se po druhé světové válce vyvinul samostatný typ, který se liší od standardu FCI. V roce 1885 byly první kolie dovezeny do Německa. V této době byly nejen oblíbenými rodinnými psy, ale používaly se i jako armádní a služební psi. Skotský ovčák byl prvním vojenským a sanitárním psem vůbec. Roku 1940 sláva tohoto plemene ještě vzrostla, když se dlouhosrstá kolie Lassie stala hvězdou filmu natočeného podle novely Erika Knighta "Lassie se vrací".

Charakter
Kolie je synonymem krásy a inteligence, ale je schopna plně rozvinout své vlohy a svoji inteligenci jedině v úzkém kontaktu s člověkem. Je velmi citlivá, neúměrná tvrdost jí nijak nepomůže. Cítí-li odmítavé chování svého majitele vůči cizím lidem, zapamatuje si to a chová se k nim rovněž odmítavě. Pokud vyrůstá s dětmi, je vůči nim velmi přátelská. Kolii můžeme bez starostí vodit všude s sebou. Chce žít s rodinou a potřebuje dostatek pohybu. Ponecháme-li ji dlouho o samotě, je nešťastná. Příjemnou vlastností kolie je, že neloví zvěř a nepatří mezi tuláky.

Vzhled
Kolie je krásný pes impozantního vzhledu. Její osrstění je bohaté, s hustou podsadou a dlouhými, rovnými a hrubými pesíky. Zbarvení je světle zlaté až sytě mahagonové s černými špičkami chlupů (sable) a bílými odznaky, tříbarevné (černé, tříslové a bílé - tricolor) nebo modře mramorované s bílými, případně i tříslovými odznaky (blue merle). Hlava je dlouhá, dopředu se zužuje, má plochou lebku a černý čenich. Oči jsou mandlového tvaru, středně velké a šikmo posazené. Jsou tmavé, u modře mramorovaných jsou modré. Uši jsou malé, nejsou posazené ani příliš blízko ani daleko od sebe, jejich špičky se překlápějí směrem dolů. Tělo kolie je delší než výška v kohoutku. Hrudník je hluboký, hřbet je v oblasti beder mírně klenutý. Ocas je dlouhý a nízko nasazený, na špičce ohnutý vzhůru. Tlapky jsou oválné, s dobře vyvinutými polštářky a klenutými prsty. Přední nohy jsou rovné a svalnaté, zadní nohy mohutné a šlachovité. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 63,5 a 68,5 cm, u fen 61 až 66 cm.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář